calendrier rencontres

Primera Division Venezuela

Jeudi 21 Mars 2019
Deportivo Tachira FC
Estudiantes Caracas
3 2
Samedi 23 Mars 2019
Lala FC
Deportivo Lara
20:00
Deportivo Anzoategui
Trujillanos FC
20:30
Portuguesa FC
Zamora FC
20:30
Atletico Venezuela
Puerto Cabello
21:00

Primera A Colombie

Jeudi 21 Mars 2019
Atletico Nacional
Deportivo Cali
75" 2 2
Samedi 23 Mars 2019
Deportivo Pasto
Millonarios
21:15
Cucuta
Atletico Nacional
23:00
Alianza Petrolera
Deportivo Cali
23:30

Primera Division Pérou

Jeudi 21 Mars 2019
FBC Melgar
UTC
53" 1 0
Samedi 23 Mars 2019
Academia Cantolao
Sporting Cristal
02:00
Molinos El Pirata
FBC Melgar
19:15
Ayacucho FC
Alianza Lima
21:30

Primera Division Costa Rica

Jeudi 21 Mars 2019
Deportivo Saprissa
Perez Zeledon
3" 0 0
San Carlos
Municipal Grecia
3" 0 0
LD Alajuelense
Limon FC
03:05
Vendredi 22 Mars 2019
AD Carmelita
CS Herediano
03:00
Guadalupe FC
CS Cartagines
03:05

Ligue 1 Algérie

Jeudi 21 Mars 2019
Hussein Dey
MO Bejaia
MC Alger
MC Oran
Tadjenant
CR Belouizdad
JS Saoura
CS Constantine
Samedi 23 Mars 2019
Bordj Bou Arreridj
CR Belouizdad
CS Constantine
JS Kabylie
Hussein Dey
ES Setif
JS Saoura
MC Alger
MO Bejaia
Paradou AC
Tadjenant
MC Oran
USM Alger
Olympique Medea
USM Bel Abbes
AS Ain Mlila

National France

Jeudi 21 Mars 2019
Quevilly
Villefranche
20:00
Boulogne
PAU
20:00
Bourg-en-bresse 01
Le Mans
20:00
Cholet
Marignane
20:00
Concarneau
Entente S St Gratien
20:00
Drancy
Dunkerque
20:00
Laval
Avranches
20:00
Lyon Duchere
Chambly Thelle FC
20:00
Rodez
Tours
20:30

Africa Cup of Nations World

Vendredi 22 Mars 2019
Sierra Leone
Ethiopia
Malawi
Morocco
14:00
Nigeria
Seychelles
15:00
Niger
Seychelles
16:00
Guinea-Bissau
Mozambique
16:30
Burkina Faso
Mauritania
17:00
Sudan
Equatorial Guinea
18:00
Botswana
Angola
18:00
Tunisia
Swaziland
19:15
Algeria
Gambia
20:45
Samedi 23 Mars 2019
Burundi
Gabon
14:00
Cameroon
Comoros
16:00
Niger
Egypt
16:30
Niger
Egypt
16:30
Ivory Coast
Rwanda
18:00
Ghana
Kenya
19:00
Zambia
Namibia
19:30
Senegal
Madagascar
20:00
Mali
South Sudan
20:00

Ligue 2 Algérie

Vendredi 22 Mars 2019
ASM Oran
USM Annaba
13:00
El Eulma
US Biskra
13:00
JSM Skikda
JSM Bejaia
13:00
Mostaganem
ASO Chlef
13:00
NC Magra
MC Saida
13:00
RC Relizane
Amal BOU Saada
13:00
Usm El Harrach
Blida
13:00
WA Tlemcen
RC Kouba
13:00

Druga HNL Croatie

Vendredi 22 Mars 2019
HNK Hajduk Split II
NK Varazdin
15:00
Sesvete
Medjimurje Cakovec
15:30
Samedi 23 Mars 2019
Kustosija
Solin
15:30
Lucko
NK Osijek II
15:30
Sibenik
Hrvatski Dragovoljac
15:30
Bsk Bijelo Brdo
NK Zadar
15:30

Liga 3 Allemagne

Vendredi 22 Mars 2019
Fortuna Koln
VfR Aalen
19:00
Samedi 23 Mars 2019
Carl Zeiss Jena
KFC Uerdingen 05
14:00
Hallescher FC
SV Wehen
14:00
Karlsruher SC
Hansa Rostock
14:00
Preussen Munster
SpVgg Unterhaching
14:00
SG Sonnenhof Grossaspach
FC Wurzburger Kickers
14:00
TSV 1860 Munich
SV Meppen
14:00

Eredivisie Women Pays-Bas

Vendredi 22 Mars 2019
Ajax W
Twente W
19:30
PSV/Eindhoven W
PEC Zwolle W
19:30
Achiless 29 W
Excelsior W
19:30
Heerenveen W
VV Alkmaar W
19:30

Eerste Divisie Pays-Bas

Vendredi 22 Mars 2019
Almere City FC
FC OSS
20:00
Den Bosch
Telstar
20:00
FC Eindhoven
Dordrecht
20:00
FC Volendam
Cambuur
20:00
Waalwijk
Helmond Sport
20:00

Championship Ecosse

Vendredi 22 Mars 2019
Partick
Inverness CT
20:05
Samedi 23 Mars 2019
Dundee Utd
Alloa Athletic
16:00

Division 1 Pays de Galles

Vendredi 22 Mars 2019
Ammanford AFC
Haverfordwest County AFC
20:30
Samedi 23 Mars 2019
Pontypridd Town
Llantwit Major
15:30
Cwmbran Celtic
Cambrian & Clydach
15:30
Taffs Well
Goytre United
15:30
Afan Lido
Goytre AFC
15:30
Penybont
Briton Ferry
15:30
Ton Pentre
Undy Athletic
15:30

2e Klasse Belgique

Vendredi 22 Mars 2019
Lommel United
OH Leuven
20:30

Premier Pays de Galles

Vendredi 22 Mars 2019
Llandudno
Aberystwyth Town
20:45
The New Saints
Bala Town
20:45
Samedi 23 Mars 2019
Barry Town
Caernarfon Town
15:30
Cardiff MET
Carmarthen Town
15:30
llanelli AFC
Cefn Druids AFC
15:30

Segunda Division Espagne

Vendredi 22 Mars 2019
Deportivo La Coruna
Almeria
21:00
Tenerife
Osasuna
21:00
Samedi 23 Mars 2019
Elche
Alcorcon
16:00
Lugo
Albacete
18:00

Football Championship Nouvelle-Zélande

Samedi 23 Mars 2019
Eastern Suburbs
Canterbury United
02:35

J. League Div.2 Japon

Samedi 23 Mars 2019
Albirex Niigata
Avispa Fukuoka
06:00
Omiya Ardija
Mito Hollyhock
06:00
Ventforet Kofu
Kanazawa
06:00
Yokohama FC
FC Gifu
06:00
Kashiwa Reysol
Fagiano Okayama
07:00
Ehime FC
V-varen Nagasaki
09:00

Liga II Roumanie

Samedi 23 Mars 2019
CS Balotesti
Ripensia Timisoara
10:00
CS Luceafarul Oradea
Aerostar Bacau
10:00
Metaloglobus
Farul Constanta
10:00
Pandurii TG JIU
Dacia Unirea Braila
10:00
FC Clinceni
Uta Arad
12:00

Premier League Kenya

Samedi 23 Mars 2019
Ulinzi Stars
GOR Mahia
13:00
AFC Leopards
Western Stima
13:00
Chemelil Sugar
Bandari
13:00
Tusker
Kariobangi Sharks
13:00

League One Angleterre

Samedi 23 Mars 2019
Walsall
Barnsley
13:00
AFC Wimbledon
Gillingham
16:00
Bradford
Blackpool
16:00
Burton Albion
Accrington ST
16:00
Coventry
Oxford United
16:00
Luton
Doncaster
16:00
Peterborough
Southend
16:00
Plymouth
Bristol Rovers
16:00
Rochdale
Scunthorpe
16:00
Shrewsbury
Portsmouth
16:00

National League Angleterre

Samedi 23 Mars 2019
Chesterfield
Sutton Utd
13:30
Barrow
Harrogate Town
16:00
Boreham Wood
Aldershot Town
16:00
Braintree
Bromley
16:00
Dagenham & Redbridge
Dover
16:00
FC Halifax Town
Solihull Moors
16:00
Hartlepool
Wrexham
16:00
Maidstone Utd
Ebbsfleet United
16:00
Salford City
Barnet
16:00

Football League Grèce

Samedi 23 Mars 2019
Aiginiakos
Kissamikos
14:00
AOK Kerkyra
Ergotelis
14:00
Irodotos
Trikala
14:00
Platanias
Volos NFC
14:00
Sparti
Aittitos Spaton
14:00

Women Bundesliga Allemagne

Samedi 23 Mars 2019
1899 Hoffenheim W
SC Freiburg W
14:00

Serie C Italie

Samedi 23 Mars 2019
Arzachena
Pontedera
14:30
Cuneo
Alessandria
14:30
Juventus U23
Pro Vercelli
14:30
Pistoiese
Olbia
14:30
Gozzano
Novara
16:30
Lucchese
Pro Patria
16:30
Pro Piacenza
Albissola
0 3
Arezzo
Piacenza
20:30
Pisa
Carrarese
20:30
Virtus Entella
Robur Siena
20:30

Feminine Division 1 France

Samedi 23 Mars 2019
Montpellier W
Guingamp W
14:45

Serie A Women Italie

Samedi 23 Mars 2019
Florentia W
Bari Pink W
15:00
Juventus W
Fiorentina W
15:00
Orobica W
AC Milan W
15:00
Tavagnacco W
Chievo Verona W
15:00
Verona W
Sassuolo W
15:00

Prva Liga Serbie

Samedi 23 Mars 2019
Bezanija
Zarkovo
15:00
Buducnost Dobanovci
Metalac GM
15:00
Indjija
FK Zlatibor
15:00
Novi Pazar
TSC Backa Topola
15:00
Radnicki 1923
FK Becej
15:00
Sindjelic Beograd
Javor
15:00
Sloboda Uzice
Teleoptik
15:00
Borac Cacak
FK Trayal
18:30

League Two Angleterre

Samedi 23 Mars 2019
Carlisle
Cambridge United
16:00
Cheltenham
Northampton
16:00
Colchester
Tranmere
16:00
Crawley Town
Lincoln
16:00
Grimsby
Bury
16:00
Macclesfield
Stevenage
16:00
Mansfield Town
Crewe
16:00
Milton Keynes Dons
Yeovil Town
16:00
Newport County
Oldham
16:00
Notts County
Exeter City
16:00
Port Vale
Forest Green
16:00
Swindon Town
Morecambe
16:00

Botola Pro Maroc

Samedi 23 Mars 2019
FUS Rabat
Difaa EL Jadida
16:00
Ittihad Tanger
FAR Rabat
16:00
Kawkab Marrakech
Raja Casablanca
16:00
Olympique Safi
Hassania Agadir
16:00
Rapide Oued ZEM
Moghreb Tetouan
16:00
Renaissance Berkane
Olympique Khouribga
16:00
Wydad AC
Chabab RIF Hoceima
16:00
Youssoufia Berrechid
Mouloudia Oujda
16:00

Primera Division Uruguay

Samedi 23 Mars 2019
Fenix
Danubio
20:00
Juventud
Cerro Largo
20:00
Rampla Juniors
Liverpool Montevideo
20:00
Penarol
Racing Montevideo
23:00

Primera B Colombie

Samedi 23 Mars 2019
Cortulua
Deportivo Pereira
22:00
Leones FC
Bogota FC
22:00
Orsomarso
Barranquilla
22:00
Popayan
Llaneros
22:00
Real Cartagena
Chico
22:00
Real Santander
Fortaleza FC
22:00
Tigres FC
Depor FC
22:00
Valledupar
Quindio
22:00

Segunda Division Venezuela

Samedi 23 Mars 2019
CA Furrial
Libertador FC
22:00
Petare FC
Yaracuy FC
22:00
Yaracuyanos FC
Gran Valencia
22:00
Deportivo JBL del Zulia
Atletico el Vigia FC
22:00
Real Frontera
Titanes FC
22:00
ULA FC
CD Hermanos Colmenarez
22:00
Angostura FC
Diamantes de Guayana
22:00
Ciudad Vinotinto
UCV
22:00
Fundacion AIFI
Dinamo de Puerto La Cruz
22:00

Primera B Nacional Argentine

Samedi 23 Mars 2019
Agropecuario
Villa Dalmine
22:00
Arsenal Sarandi
Gimnasia M.
22:00
Atletico Mitre
Olimpo Bahia Blanca
22:00
Chacarita Juniors
Guillermo Brown
22:00
Defensores De Belgrano
Platense
22:00
Deportivo Moron
Nueva Chicago
22:00
Gimnasia Jujuy
Almagro
22:00
Independ. Rivadavia
Ferro Carril Oeste
22:00
Instituto Cordoba
Los Andes
22:00
Quilmes
Brown DE Adrogue
22:00
Santamarina
Central Cordoba de Santiago
22:00
Temperley
Atletico DE Rafaela
22:00

Major League Soccer USA

Samedi 23 Mars 2019
FC Dallas
Colorado Rapids
22:30